محمد رضوانی فر در دومین آیین تجلیل از فعالان اقتصادی خوش رفتار (طرح تراز)، گفت: تجارت بدون نفت از نظر وزنی از ۱۴۷ میلیون تن در سال ۱۳۹۹ به ۱۶۷ میلیون تن رسید، که ۲۰ درصد افزایش نشان می‌دهد.

وی با اشاره به اینکه ارزش صادرات غیرنفتی در سال ۱۳۹۹ معادل ۳۵ میلیارد دلار بود، افزود: میزان صادرات غیر نفتی در سال ۱۴۰۲ با ۴۰ درصد افزایش نسبت به سال ۱۳۹۹ به رقم ۴۹ میلیارد دلار رسید.

به گفته رضوانی فر، ارزش واردات در سال گذشته به ۶۶ میلیارد دلار رسید که از این میزان ۲ میلیارد دلار به واردات شمش طلا و ۲.۶ میلیارد دلار به کامیون و کشنده‌ها اختصاص داشته است.

رئیس کل گمرک ایران در خصوص تجارت ایران با ۱۵ کشور همسایه در سال گذشته اظهار داشت: در سال ۱۴۰۲ حجم تجارت خارجی ایران با کشور‌های همسایه با ۱۰ درصد افزایش به بیش از ۶۱ میلیارد دلار رسید.

وی گفت: در سال ۱۴۰۲ به میزان ۱۷.۸ میلیون تن کالا از مسیر ایران، ترانزیت خارجی شد که نسبت به سال ۱۴۰۱ حدود ۵۴ درصد افزایش داشته است.

 رضوانی‌فر با تاکید بر اینکه مجموع درآمد‌های وصولی گمرک در سرفصل‌های مختلف در سال ۱۴۰۲ نسبت به سال ۱۳۹۹، حدود ۹ برابر شده است، افزود: میزان درآمد‌های وصولی گمرک در سال ۱۳۹۹ به میزان ۲۷ هزار میلیارد تومان بوده که این رقم با افزایش ۹ برابری در سال ۱۴۰۲ به ۲۴۷ هزار میلیارد تومان رسیده است.

وی در خصوص بسته‌های تسهیل‌گری گمرک که در سال ۱۴۰۲ تعریف شده است، افزود: یکی از تسهیلات گمرک به فعالان اقتصادی که به کاهش هزینه تولید، انبارداری، کاهش زمان ترخیص کالا و مدیریت کردن آن برای رساندن مواد اولیه و ملزومات به خط تولید منجر می‌شود، استفاده از ظرفیت انبار اختصاصی است که در حال حاضر بیش از ۲۴۸ انبار اختصاصی در ۲۵ استان برای تولیدکنندگان وجود دارد.

 رئیس کل گمرک با اشاره به اینکه در سال ۱۴۰۲ استقبال خوبی از ظرفیت انبار اختصاصی توسط تولیدکنندگان شده است، افزود: گمرک در سال گذشته تضامین و وثایق مورد نیاز برای انبار اختصاصی را برای شرکت‌های تولیدی بزرگ به نصف کاهش داده است.

وی با بیان اینکه هفته گذشته بزرگترین گمرک اختصاصی در مجتمع فولاد مبارکه اصفهان با سرمایه‌گذاری شرکت مربوطه توسعه یافته است، اظهار داشت: ظرفیت قانونی خیلی خوب و قابل توسعه برای هلدینگ‌ها و بنگاه‌های بزرگ اقتصادی است که از ظرفیت گمرک اختصاصی استفاده کنند که در حال حاضر ۸ بنگاه بزرگ اقتصادی در مسیر تاسیس گمرک اختصاصی هستند.

رضوانی فر گفت: یکی دیگر از ظرفیت‌های خوبی که برای فعالان اقتصادی ایجاد شده استفاده از ارائه تسهیلات گمرکی در قالب طرح فعالان اقتصادی برگزیده گمرکی است که در حال حاضر در قالب این طرح به ۵۴۸ شرکت تسهیلات مربوطه ارائه می‌شود.

رئیس کل گمرک افزود: فعالان اقتصادی که در طرح تراز توسط وزارت اقتصاد انتخاب می‌شوند به طور خودکار به ترکیب فعالان اقتصادی برگزیده گمرکی اضافه و از خدمات و تسهیلات موردنظر که در سبد حمایتی از فعالان اقتصادی برگزیده گمرکی وجود دارد، بهره‌مند می‌شوند.

وی گفت: در طرح فعالان اقتصادی برگزیده گمرکی، تعداد ۳۹۷ شرکت، تولیدی هستند، به عبارتی ۷۳ درصد از فعالان اقتصادی برگزیده گمرکی شامل شرکت‌های تولیدی می‌باشند، همچنین ۸ درصد آن به شرکت‌های دانش‌بنیان اختصاص دارد.

رئیس کل گمرک ایران اظهار داشت: یکی دیگر از تسهیل‌گری‌های گمرک در سال ۱۴۰۲ که در گمرک توسعه یافته است، تسهیل و تفویض اختیار ورود موقت ماشین‌آلات معدنی و راهسازی به گمرکات اجرایی بوده است، در این خصوص تضمین مورد نیاز برای ورود موقت این کالا‌ها که در قانون بین نیم تا ۳ برابر ارزش کالا است، به کف قانونی یعنی نیم درصد کاهش یافت.

رضوانی فر با اشاره به اینکه از ظرفیت‌های خیلی خوب دیگری که در قانون امور گمرکی وجود دارد به ویژه برای بنگاه‌هایی که از ظرفیت تولیدی خوبی برخوردارند و می‌توانند از آن برای توسعه صادرات استفاده کنند، بهره‌مندی از ظرفیت ماده ۵۱ قانون امور گمرکی واردات برای پردازش است، اظهار داشت: در این شیوه پس از اخذ مجوز، کالا به روش ورود موقت وارد و با استفاده از ظرفیت خالی تولیدی واحد تولیدی کالا نهایی تولید و ارزش افزوده ایجاد و سپس صادر می‌شود. استفاده از این روش بسیاری از محدودیت‌های مربوط به واردات از جمله ثبت سفارش و تخصیص ارز را ندارد و از طرف دیگر صادرات آن هم روان‌تر انجام می‌شود.

به گفته وی ورود موقت کالا برای پردازش از ۳۰۰ میلیون دلار در سال ۱۴۰۰ با افزایش دو برابری به بیش از ۶۰۰ میلیون دلار در سال ۱۴۰۲ رسیده است و حدود ۴۱۶ شرکت تولیدی از این ظرفیت در سال گذشته استفاده کردند.

رئیس کل گمرک افزود: استفاده از ظرفیت ارائه ضمانتنامه بانکی به جای پرداخت نقدی حقوق ورودی برای واردات کالا یکی دیگر از تسهیل‌گری‌های گمرک است. به گونه‌ای که در سال گذشته بیش از ۵۵ هزار میلیارد تومان ضمانت‌نامه بانکی در سررسید حداقل سه ماهه، ۶ ماهه، ۹ ماهه و یک ساله که عمدتا شرکت‌های تولیدی و دانش‌بنیان بود، توسط گمرک پذیرفته شد.

رضوانی فر با اشاره به اینکه بسته ویژه حمایتی در سال گذشته برای شرکت‌های دانش‌بنیان تدوین و با کمک معاونت علمی، فناوری و اقتصاد دانش‌بنیان ریاست‌جمهوری تدوین شده است، افزود: حدود ۹۷۶۸ شرکت نوآور، نوپا و فناور از این ظرفیت قانونی بهره‌مند شدند که نتیجه‌اش تحقق صادرات ۲.۵ میلیارد دلاری توسط این شرکت‌ها بوده است.Source link

سهام:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *