محمد قادری در یادداشتی نوشت: رهبر معظم انقلاب اسلامی صبح روز عید سعید غدیر در دیدار هزاران هموطن، با اشاره به انتخابات بسیار مهم روز جمعه هشتم تیرماه، «مشارکت حداکثری مردم» و «انتخاب اصلح» را دو اتفاق مهم در این روز عنوان کردند و وقوع آن را موجب سرافرازی ملت و تحقق «ایران قوی» برشمردند.

بسیار واضح است که «مشارکت مردم» در انتخابات به عنوان یکی از مهم‌ترین شاخصه‌های یک نظام سیاسی «مردم‌سالار» دست‌کم از دو جنبه می‌تواند بر تقویت و افزایش «قدرت و اقتدار ملی» موثر باشد. نخست ارتقای سرمایه اجتماعی نظام و دوم ارتقای امنیت ملی.

در بین علمای علوم سیاسی و روابط بین‌الملل، این گزاره مورد تایید حداکثری است که میان سرمایه اجتماعی یک نظام سیاسی و قدرت بازیگری آن کشور در نظام بین‌الملل، رابطه مستقیمی وجود دارد و هرچه میزان سرمایه اجتماعی که مهم‌ترین مولفه آن «اعتماد عمومی به حاکمیت» است، بالاتر باشد، قدرت آن کشور درتحقق منافع و امنیت ملی نیز بالاتر است.

حال اگر در یک نظام مردم‌سالار «مشارکت سیاسی» در بالاترین سطح خود صورت گرفته و به تبع آن میزان بالای «سرمایه اجتماعی» آن نظام را به رخ دیگر بازیگران عرصه بین‌المللی بکشد و از آن سو این مشارکت سیاسی منجر به «انتخاب اصلح» شود، منطقا بهترین شرایط برای رسیدن به قله پدید خواهد آمد. به بیان دقیق‌تر؛ اگر «ایران قوی» را بهترین ابزار برای رسیدن به قله‌های تعالی و پیشرفت بدانیم، مشارکت حداکثری مردم در انتخابات و انتخاب اصلح می‌تواند بستر را به بهترین شکل برای تحقق این امر فراهم سازد. 

حضرت آیت‌ا… خامنه‌ای، رهبر معظم انقلاب اسلامی در همین راستا و با همین رویکرد ضمن تبیین ویژگی‌های نامزد اصلح، آحاد ملت را به حضور همه‌جانبه پای صندوق‌های رأی فراخواندند و تأکید کردند: هرکس به ایران قوی و سرافراز علاقه‌مند است و هر کس معتقد به حمایت از نظام است، در انتخابات مشارکت کند. ایشان در ادامه با بیان توصیه‌هایی خطاب به نامزد‌های محترم انتخابات چهاردهمین دوره ریاست جمهوری، نیم دیگر مسیر پیشِ رو را برای تحقق ایران قوی، معطوف به رفتار رئیس‌جمهور منتخب تشریح کرده و فرمودند: با خداوند خودتان عهد کنید که اگر موفق شدید و توانستید مسئولیتی به دست بیاورید، کسان و کارگزاران خود را از کسانی قرار ندهید که؛ نخست ذره‌ای با انقلاب زاویه دارد، دوم دلبسته آمریکا باشد و سوم به راهبرد دین و شریعت بی‌اعتنا باشد.

 رهبری در توضیح این سه ملاحظه خطاب به نامزد‌ها فرمودند: آن کسی که با انقلاب، با امام راحل و با نظام اسلامی ذره‌ای زاویه داشته باشد به درد شما نمی‌خورد و همکار خوبی برای شما نخواهد بود. آن کسی هم که دلبسته آمریکا باشد برای شماهمکار خوبی نخواهد بود. او از ظرفیت‌های کشور استفاده نخواهد کرد و خوب مدیریت نخواهد کرد و آن کسی هم که راهبرد دین و شریعت را مورد بی‌اعتنایی قرار دهد با شما همکار خوبی نخواهد بود، لذا کسی را انتخاب کنید که اهل دین، اهل شریعت، اهل انقلاب و اهل اعتقاد کامل به نظام باشد. با این تفاسیر؛ رهبر انقلاب در سخنان غدیری خودبا تبیین وظیفه مردم ونامزد‌ها در امرانتخابات، درواقع ملزومات تحقق «ایران قوی» را تشریح کردند تا چراغ راهی باشد برای همه آنانی که دل در گرو «ایران عزیز و سربلند» دارند.

منبع: جام‌جمSource link

سهام:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *